O nás

Kdysi dávno, na začátku milénia, všechno celkem fungovalo. Na jaře se zalesňovalo převážně jehličnany (i smrkem), v létě pečovalo o kultury, na podzim se zalesňovalo zejména listnáči, a v zimě plánovalo a jako i po celý rok těžilo dříví.

Jak můžeme dále zlepšit naše hospodaření? Děláme všechno dobře? A kterak tom přesvědčíme vlastníky?


Tak třeba se certifikujeme, ale jak?

Hm, dva systémy popsané na stránkách odborného časopisu, obojí to je krásně popsané… Pěší cesta Brnem – hle, vývěska FSC – dobrá, půjdu se pozeptat osobně… a za chvíli slyším „výborně, nejlepší volba, malé majetky – no ovšem, skupinová certifikace!“ Znáte to.

A to by bylo skoro celé, 8 obcí + 1 soukromý malý majetek, náročné audity, sem tam prodej certifikovaného dříví (žádná sláva, tu smrkovou kulatinu chtěli všichni stejně i bez certifikátu). Trochu jsme upravili lesnické postupy:

  • začali jsme zalesňovat víc listnáčů,
  • přestali pálit klest a používat téměř pesticidy,
  • zvýšili péči o biodiverzitu a lidi v lese.

Po 15 letech

O patnáct let později (až dodnes): katastrofální sucho, kůrovcová kalamita na severní Moravě se rozšiřuje na jihovýchodní polovinu země, kolabuje trh se dřívím, padají ceny. Vzrůstá poptávka po FSC surovině. Část dříví prodáváme s cenovým bonusem. Certifikace se stává skutečně tržním nástrojem.


Pro koho jsme jako skupina vhodné řešení certifikace?

Naše skupina je otevřená dalším zájemcům o vstup a rychle se rozrůstá. Cenové výhody možná jednou skončí nebo nebudou už tak výrazné, ale pozitivní zkušenosti s „trochu jiným“ hospodařením v lesích nám zůstanou.

Skupina je otevřená zájemcům o relativně snadnou, levnou a rychlou certifikaci FSC formou přistoupení do již fungující struktury. Z přísně ekonomického pohledu je vhodná zejména pro majetky velikosti od jednotek až po malé tisíce hektarů. Podmínky jsou jednoduché – závazek dodržovat postupy a standardy systému FSC, pravidla skupiny a úspěšně absolvovat vnitřní a vnější audity.


Do října 2020 zdarma!

Do října 2020 jsou vstupní procedury pro nové členy zdarma díky podpoře společnosti IKEA Supply AG. Měníme lesy k lepšímu.


V případě zájmu o vstup do skupiny nás kontaktujte ZDE.