O nás

Kdysi dávno, na začátku milénia, všechno celkem fungovalo. Na jaře se zalesňovalo převážně jehličnany (i smrkem), v létě pečovalo o kultury, na podzim se zalesňovalo zejména listnáči, a v zimě plánovalo a jako i po celý rok těžilo dříví.

Jak můžeme dále zlepšit naše hospodaření? Děláme všechno dobře? A kterak tom my lesníci přesvědčíme vlastníky?


Tak třeba se certifikujeme, ale jak?

Hm, dva systémy popsané na stránkách lesnického odborného časopisu, obojí to je krásně popsané… za čas náhodná pěší cesta Brnem – hle, vývěska FSC – dobrá, půjdu se pozeptat osobně… a za chvíli slyším „výborně, nejlepší volba, malé majetky – no ovšem, skupinová certifikace!“ Znáte to.

A to by bylo skoro celé, na začátku (2004) 8 obcí + 1 soukromý malý majetek, náročné audity, sem tam prodej certifikovaného dříví (žádná sláva, tu smrkovou kulatinu chtěli všichni stejně i bez certifikátu). Trochu jsme upravili lesnické postupy:

  • začali jsme zalesňovat víc listnáčů,
  • přestali pálit klest a používat téměř pesticidy,
  • zvýšili péči o biodiverzitu a lidi v lese.

Po 15 letech

O patnáct let později: katastrofální sucho, kůrovcová kalamita na severní Moravě se rozšiřuje na jihovýchodní polovinu země, kolabuje trh se dřívím, padají ceny. Na rozdíl od okolí aspoň nemáme plné skládky napadeného dříví - FSC prodáváme bez problémů. Po kalamitě část dříví prodáváme s cenovým bonusem. Certifikace se stává skutečně tržním nástrojem.

V posledních pěti letech

se skupina značně rozrostla (jsme 4 x větší), prakticky dosáhla plánované velikosti, kterou lze efektivně a bez velkých nákladů uřídit. Přesto ročně přibíráme 1-2 nové motivované členy (a také občas musíme někoho ze skupiny vyřadit pro neplnění smlouvy o spolupráci, to se stává).


Pro koho jsme jako skupina vhodné řešení certifikace?

Zejména pro vlastníky, kteří o certifikaci mají zájem, ale individuální postup jim přijde náročný (popravdě řečeno, je :-)). Některé benefity spojené s odbytem certifikovaného dříví možná jednou skončí nebo nebudou už tak výrazné, ale pozitivní zkušenosti s „trochu jiným“ hospodařením v lesích a lesy odolnější kalamitám tu zůstanou.

Skupina je otevřená zájemcům o relativně snadnou, levnou a rychlou certifikaci FSC formou přistoupení do již fungující struktury. Z přísně ekonomického pohledu je vhodná zejména pro majetky velikosti od větších desítek až po tisíce hektarů. Podmínky jsou jednoduché – závazek dodržovat postupy a standardy systému FSC, pravidla skupiny a úspěšně absolvovat vnitřní a vnější audity.


Finanční náklady na vstup do skupiny jsou nulové!

Vstupní procedury pro nové členy jsou zatím zdarma díky podpoře společnosti IKEA Supply AG. Měníme lesy k lepšímu.


V případě zájmu o vstup do skupiny nás kontaktujte ZDE.